ZSG
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Jak trenować swojego psa?

autor: admin

Szkolenie psów kojarzy nam się raczej z powtarzaniem serii kroków, które wypracowują określone zachowania. Jednak aby nauczyć psa np. pozostawania w określonej pozycji, nagradzaj go, dzięki temu będzie pozostawał na miejscu stopniowo przez dłuższy czas i w większych odległościach.

Teraz dokładne - szkolenie psów polega na uczeniu zwierzaków konkretnych zachowań z odpowiednim podejściem. W tym artykule omówimy kilka wskazówek, dzięki którym nie tylko trening będzie efektywniejszy, ale także poprawią się relacje między Tobą a Twoim psem.

tresura psa

Jak trenować swojego psa?

W każdej sytuacji skup się na tym, co chcesz, aby Twój pies zrobił, a nie na tym, co robi źle. Załóżmy na przykład, że Twój pies chwyta buta leżącego w korytarzu i galopuje z nim po domu. Krzyczysz na niego i zabierasz go. Chwyta kolejnego buta. Krzyczysz i zabierasz go. I tak dalej, dopóki nie stracisz nerwów i nie wyrwiesz sobie włosów.

Chcesz, żeby Twój pies nie kradł ci butów? Dawanie kar na pewno zmusi go do rezygnacji, ale następnego dnia sytuacja znów się powtórzy. Kolejny raz go ukarzesz, zakładając, że ci się uda, nauczyć swojego pupila dobrych manier. Prawidłowe szkolenie psów polega jednak na koncentrowaniu się na dobrych zachowaniach. Pomyśl o treningu we właściwy sposób - będzie wtedy bardziej efektywny i sprawi większą zabawę.

Ile jest rzeczy, które Twój pies robi dobrze? Jedna lub dwa? I jest to zazwyczaj ciche wylegiwanie. Możesz spędzić mnóstwo czasu karząc swojego zwierzaka za wszystkie złe czyny albo możesz poświęcić trochę czasu na przygotowanie go do zrobienia czegoś dobrego. Twoim zadaniem jest wymyślić, jak sprawić, by zachowywał się odpowiednio.

Załóżmy, że Twój pies jest bardzo młody, a przez większość dnia ma około 20 minut aktywności. Nikt nie ma czasu bawić się z nim, więc się nudzi, a on potrzebuje rozładować swoją energię. Postaraj się dodać do jego codzienności więcej ruchu, a z pewnością nie będzie miał siły na gryzienie butów, tylko grzecznie pójdzie spać.

Szkolenie psów musi być przemyślane, inaczej nie osiągnie się wyznaczonych celów. Ustalenie, czego oczekuje się od zwierząt w danej sytuacji, jest dużo łatwiejsze, niż zwalczenie zachowań, które się nam nie podobają. Zaangażuj się, a z pewnością zauważysz znaczącą poprawę u swojego psa.

Tęsknisz za dobrym zachowaniem swojego psa?

Pamiętaj: w każdej sytuacji skup się na tym, co chcesz, aby Twój pies zrobił, a nie na tym, co robi źle.

Wiele zachowań, które podobają nam się u swojego psa, łatwo jest przeoczyć. Dzwonek do drzwi i szczeniak pozostaje cicho. Gotujesz obiad, a Twój pies kładzie się do łóżka, nie krzątając się pod stopami. Jesteś u weterynarza, a Twój pies spokojnie akceptuje pomiar temperatury. W każdym z tych przypadków pies mógł zrobić coś innego - mógł szczekać przy dzwonku do drzwi, skakać w kierunku garnka lub bronić się przed badaniem. Często ignorujemy je, gdy mądrzejszym rozwiązaniem jest nagradzanie ich. Naucz się dostrzegać momenty, kiedy Twój pies jest po prostu grzeczny.

Przygotuj się na szkolenie swojego psa

Wielu ludzi wpada w pułapkę reagowania na to, co robi ich pies. Dlatego szkolenie psów wymaga odpowiedniego przygotowania, ponieważ musisz wyciągnąć się z własnej bezwładności. Poza tym przygotowanie zawsze oszczędza czas i energię.

Regularne zabierania szczeniaka w miejsce, w którym od razu się wysika, wypracuje w nim pewne nawyki i skończy się mniejszym kłopotem niż czyszczenie dywanu.

Im więcej złych manier uczą się zwierzęta w domu, tym dłużej trwa szkolenie psów z profesjonalistą i tym większe są szanse, że nigdy nie uda się całkowicie wypracować dobrych zachowań. Przygotowanie zapobiega błędom. Im mniej błędów, tym szybsze efekty.

Podsumowując, szkolenie psów polega na skupieniu się na tym, czego oczekujemy od naszych pupili i nauczenie ich tego. Ponadto jest to nauka zauważania i nagradzania dobrych zachowań. A przygotowanie jest drogą do sukcesu.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


Komentarze:

• Jan
Trening mojego pupila pozwolił nauczyć go jak być grzeczny i nie szczekać bez powodu.