ZSG
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Jak wybrać przedszkole terapeutyczna dla niepełnosprawnego dziecka?

autor: admin

Przedszkole terapeutyczne ma na celu zapewnić w miarę możliwości zaspokojenie indywidualnych potrzeb dzieci, umożliwiając wykorzystanie ich potencjału i osiągnięcie sukcesu. Przedszkole terapeutyczne oferuje profesjonalną opiekę dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych lub medycznych, w tym dzieciom zmagającym się z niepełnosprawnością intelektualną, czy też ruchową. Co oznacza, że maluchy mają odpowiednie warunki do rozwoju.

Sprzyjające środowisko edukacyjne jest bardzo ważne w wychowaniu dziecka ze zmniejszoną sprawnością, czyli takiego, które potrzebuje dodatkowej pomocy w jednym lub kilku z tych obszarów:

dziecko i rysunek
  • Komunikacja i sposób, w jaki odnoszą się one do innych ludzi;
  • Zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności;
  • Zachowanie, rozwój emocjonalny i społeczny;
  • Poruszaniu się, samodzielnym ubieraniu, czy jedzeniu;

Dzieci zmagających się z niepełnosprawnością jet bardzo istotna. Dzięki temu obie jednostki mają stałą kontrolę nad rozwojem malucha. Współpraca pozwala także zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, takim jak np. doprowadzenie do zamknięcia się w sobie dziecka, braku postępów, czy utracenia zaufania. Przedszkole terapeutyczne powinno znacznie częściej organizować indywidualne spotkania z rodzicami, aby wspólnie opracowywać plan działania, mający na celu poprawę stanu i pogody ducha dziecka.

Czy przedszkole jest odpowiednio wyposażone?

Niepełnosprawność dziecka sprawia, że nie jest ono samodzielnie wykonać zwykłych czynności, jak ubranie się, czy zjedzenie posiłku. Ponadto takie maluchy wymagają również stałej rehabilitacji, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Dlatego tak ważne jest, aby przedszkole terapeutyczne posiadał sprzęt, umożliwiający przeprowadzanie odpowiednich zajęć.

W jakiej odległości od miejsca zamieszkania znajduje się placówka?

Lokalizacja przedszkola terapeutycznego ma ogromne znaczenie, głównie przez koszty dojazdu. Im bliżej znajduje się placówka, tym lepiej. Pomijając kwestię finansowe, przedszkole umiejscowione nieopodal domu jest dla rodziców dużo korzystniejsze również pod tym względem, że w każdej, awaryjnej sytuacji mogą natychmiast zjawić się na miejscu.

Jakie kwalifikacje posiadają opiekunowie?

Opieka nad zdrowymi dziećmi to jedno, a opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi o drugie. Bez wyższych kwalifikacji, nauczyciele nie mogą wykonywać należących do nich obowiązków. Przed zapisaniem dziecka, warto więc sprawdzić, jakim wykształceniem dysponują opiekunowie w określonym przedszkolu terapeutycznym. Poza tym należy zwrócić uwagę na ich podejście do maluchów oraz zasięgnąć opinii u innych rodziców.

Źródła:
 http://www.helenow.pl/
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon